Login

2020 WIAA 2B Boys
Regional Playoffs &
State Basketball Tournament
Friday, February 28 - Saturday, March 7

Print
 
View:
 
Feb. 28 or 29
REGIONALS
March 4
STATE
March 5
March 6
March 7
 
 
8 White Swan 51
#1 West Valley HS (Spo)
Feb. 29, 6:00pm
1 Liberty (Spangle) 66
Loser to #12 / Winner to #14
     
11 Wahkiakum 59
#9
Mar. 4, 3:45pm
6 Lake Roosevelt 62
Loser Out
         
              
              
              
       
6 Lake Roosevelt 46
#13
Mar. 5, 3:45pm
5 Life Christian Acad. 57
Loser to #17
      
             
7 Onalaska 37
#2 Mt. Spokane HS
Feb. 29, 2:00pm
2 St. George's 43
Loser to #10 / Winner to #16
              
              
     
10 Willapa Valley 66
#10
Mar. 4, 5:30pm
7 Onalaska 47
Loser Out
    
5 Life Christian Acad. 65
#19
Mar. 6, 7:15pm
10 Willapa Valley 32
Loser to #22
   
            
             
             
6 Lake Roosevelt 43
#3 Mark Morris HS
Feb. 29, 2:00pm
3 Toutle Lake 59
Loser to #9 / Winner to #15
       
10 Willapa Valley 71
#14
Mar. 5, 5:30pm
1 Liberty (Spangle) 62
Loser to #17
     
            
              
              
     
12 Kettle Falls 48
#11
Mar. 4, 7:15pm
4 Brewster 74
Loser Out
       
5 Life Christian Acad. 57
#23
Mar. 7, 3:00pm
4 Brewster 58
Championship
Winner 1st / Loser 2nd
            
5 Life Christian Acad. 78
#4 Wenatchee HS Main Gym
Feb. 28, 6:00pm
4 Brewster 65
Loser to #11 / Winner to #13
             
             
       
4 Brewster 51
#15
Mar. 5, 7:15pm
3 Toutle Lake 27
Loser to #18
     
            
              
              
16 Oroville 58
#5 University HS (Spok)
Feb. 29, 2:00pm
9 Colfax 69
Winner to #12 / Loser Out
     
9 Colfax 44
#12
Mar. 4, 9:00pm
8 White Swan 50
Loser Out
    
4 Brewster 60
#20
Mar. 6, 9:00pm
2 St. George's 57
Loser to #22
   
            
             
             
       
8 White Swan 53
#16
Mar. 5, 9:00pm
2 St. George's 55
Loser to #18
    
10 Willapa Valley 52
#22
Mar. 7, 1:00pm
2 St. George's 80
Winner 3rd / Loser 5th
           
15 Friday Harbor 37
#6 Tumwater HS
Feb. 29, 2:00pm
10 Willapa Valley 51
Winner to #10 / Loser Out
             
             
             
          
6 Lake Roosevelt 63
#17
Mar. 6, 12:15pm
1 Liberty (Spangle) 61
Loser Out
  
              
              
14 Kittitas 43
#7 Mark Morris HS
Feb. 29, 4:00pm
11 Wahkiakum 58
Winner to #9 / Loser Out
              
             
6 Lake Roosevelt 49
#21
Mar. 7, 9:30am
3 Toutle Lake 46
Winner 4th / Loser 6th
             
              
              
           
OVERTIME
3 Toutle Lake 62
#18
Mar. 6, 2:00pm
8 White Swan 61
Loser Out
  
13 Darrington 35
#8 Mt. Spokane HS
Feb. 29, 4:00pm
12 Kettle Falls 47
Winner to #11 / Loser Out
             
              
              
              
              
               
Note: This is not an official WIAA State Bracket.
For official WIAA State Brackets, visit the WIAA tournament page.
Team Awards
First Place
Brewster
Second Place
Life Christian Acad.
Third Place
St. George's
Fourth Place
Lake Roosevelt
Fifth Place
Willapa Valley
Sixth Place
Toutle Lake
  Revised: 3/7/20 5:30 PM by Ted House
Scored Game #23

Director:
 
hit counter
Copyright 2007-2009 WashingtonPrepAthletics.com | Contact