Login

2020 WIAA 2B Girls
Regional Playoffs &
State Basketball Tournament
Spokane Arena
Friday, February 28 - Saturday, March 7

Print
 
View:
 
Feb. 28 or 29
REGIONALS
March 4
STATE
March 5
March 6
March 7
 
 
8 Tri-Cities Prep 47
#1 West Valley HS (Spo)
Feb. 29, 4:00pm
1 Liberty 66
Loser to #12 / Winner to #14
     
14 Northwest Christian (Colbert) 47
#9
Mar. 4, 9:00am
6 Adna 28
Loser Out
         
              
              
              
       
14 Northwest Christian (Colbert) 50
#13
Mar. 5, 9:00am
5 Ilwaco 37
Loser to #17
      
             
7 Columbia (Burbank) 39
#2 Mt Vernon HS
Feb. 29, 4:00pm
2 La Conner 57
Loser to #10 / Winner to #16
              
              
     
10 Mossyrock 40
#10
Mar. 4, 10:30am
7 Columbia (Burbank) 50
Loser Out
    
14 Northwest Christian (Colbert) 44
#19
Mar. 6, 3:45pm
1 Liberty 64
Loser to #22
   
            
             
             
6 Adna 44
#3 Mark Morris HS
Feb. 29, 6:00pm
3 Wahkiakum 46
Loser to #9 / Winner to #15
       
7 Columbia (Burbank) 36
#14
Mar. 5, 10:30am
1 Liberty 69
Loser to #17
     
            
              
              
     
12 Colfax 48
#11
Mar. 4, 12:15pm
4 Toledo 50
Loser Out
       
1 Liberty 52
#23
Mar. 7, 5:00pm
2 La Conner 45
Championship
Winner 1st / Loser 2nd
            
5 Ilwaco 44
#4 Mark Morris HS
Feb. 29, 10:00am
4 Toledo 42
Loser to #11 / Winner to #13
             
             
       
4 Toledo 48
#15
Mar. 5, 12:15pm
3 Wahkiakum 55
Loser to #18
     
            
              
              
16 Orcas Island 27
#5 Mt. Spokane HS
Feb. 29, 12:00pm
9 St. George's 67
Winner to #12 / Loser Out
     
9 St. George's 47
#12
Mar. 4, 2:00pm
8 Tri-Cities Prep 56
Loser Out
    
3 Wahkiakum 40
#20
Mar. 6, 5:30pm
2 La Conner 46
Loser to #22
   
            
             
             
       
8 Tri-Cities Prep 27
#16
Mar. 5, 2:00pm
2 La Conner 69
Loser to #18
    
14 Northwest Christian (Colbert) 46
#22
Mar. 7, 11:15am
3 Wahkiakum 48
Winner 3rd / Loser 5th
           
15 Lake Roosevelt 39
#6 Mark Morris HS
Feb. 29, 12:00pm
10 Mossyrock 45
Winner to #10 / Loser Out
             
             
             
          
5 Ilwaco 45
#17
Mar. 6, 9:00am
7 Columbia (Burbank) 66
Loser Out
  
              
              
14 Northwest Christian (Colbert) 45
#7 Wenatchee HS Main Gym
Feb. 29, 12:00pm
11 Waterville-Mansfield 40
Winner to #9 / Loser Out
              
             
7 Columbia (Burbank) 51
#21
Mar. 7, 8:00am
8 Tri-Cities Prep 40
Winner 4th / Loser 6th
             
              
              
           
4 Toledo 39
#18
Mar. 6, 10:30am
8 Tri-Cities Prep 44
Loser Out
  
13 Brewster 27
#8 University HS (Spok)
Feb. 29, 12:00pm
12 Colfax 58
Winner to #11 / Loser Out
             
              
              
              
              
               
Note: This is not an official WIAA State Bracket.
For official WIAA State Brackets, visit the WIAA tournament page.
Team Awards
First Place
Liberty
Second Place
La Conner
Third Place
Wahkiakum
Fourth Place
Columbia (Burbank)
Fifth Place
Northwest Christian (Colbert)
Sixth Place
Tri-Cities Prep
  Revised: 3/7/20 9:19 PM by Ted House
Scored Game #23

Director:
 
hit counter
Copyright 2007-2009 WashingtonPrepAthletics.com | Contact