Login

2018 WIAA 1B Boys
Regional Playoffs &
State Basketball Tournament
Spokane Arena
Friday, February 23 - Saturday, March 3

Print
 
View:
 
Feb. 23 or 24
REGIONALS
Column 2
February 28
STATE
March 1
March 2
March 3
 
 
8 Almira-Coulee-Hartline 36
#1 Eisenhower HS
Feb. 23, 8:00pm
1 Sunnyside Christian 55
Loser to #12 / Winner to #14
     
11 Tulalip Heritage 72
#9
Feb. 28, 9:00am
3 Cedar Park Chr. (MLT) 88
Loser Out
         
              
              
              
       
3 Cedar Park Chr. (MLT) 36
#13
Mar. 1, 9:00am
4 Yakama Tribal 41
Loser to #17
      
             
7 Tacoma Baptist 68
#2 Auburn Mtnview HS
Feb. 24, 10:00am
2 Muckleshoot Tribal School 76
Loser to #10 / Winner to #16
              
              
     
10 Naselle 47
#10
Feb. 28, 10:30am
7 Tacoma Baptist 50
Loser Out
    
4 Yakama Tribal 59
#19
Mar. 2, 3:45pm
1 Sunnyside Christian 82
Loser to #22
   
            
             
             
6 Odessa 55
#3 North Creek HS
Feb. 24, 4:00pm
3 Cedar Park Chr. (MLT) 41
Loser to #9 / Winner to #15
       
7 Tacoma Baptist 42
#14
Mar. 1, 10:30am
1 Sunnyside Christian 65
Loser to #17
     
            
              
              
     
13 Concordia Christian Academy 38
#11
Feb. 28, 12:15pm
5 Pomeroy 59
Loser Out
       
1 Sunnyside Christian 69
#23
Mar. 3, 7:00pm
8 Almira-Coulee-Hartline 61
Championship
Winner 1st / Loser 2nd
            
5 Pomeroy 50
#4 Davis HS
Feb. 23, 8:00pm
4 Yakama Tribal 56
Loser to #11 / Winner to #13
             
             
       
5 Pomeroy 64
#15
Mar. 1, 12:15pm
6 Odessa 43
Loser to #18
     
            
              
              
16 Riverside Christian 57
#5 WF West HS
Feb. 24, 6:00pm
9 Taholah 73
Winner to #12 / Loser Out
     
9 Taholah 40
#12
Feb. 28, 2:00pm
8 Almira-Coulee-Hartline 69
Loser Out
    
5 Pomeroy 48
#20
Mar. 2, 5:30pm
8 Almira-Coulee-Hartline 50
Loser to #22
   
            
             
             
       
8 Almira-Coulee-Hartline 61
#16
Mar. 1, 2:00pm
2 Muckleshoot Tribal School 51
Loser to #18
    
4 Yakama Tribal 47
#22
Mar. 3, 11:15am
5 Pomeroy 69
Winner 3rd / Loser 5th
           
15 Pateros 42
#6 Mark Morris HS
Feb. 24, 2:00pm
10 Naselle 66
Winner to #10 / Loser Out
             
             
             
          
3 Cedar Park Chr. (MLT) 47
#17
Mar. 2, 9:00am
7 Tacoma Baptist 49
Loser Out
  
              
              
14 Pope John Paul II 57
#7 Jackson HS
Feb. 24, 2:00pm
11 Tulalip Heritage 66
Winner to #9 / Loser Out
              
             
7 Tacoma Baptist 41
#21
Mar. 3, 8:00am
6 Odessa 57
Winner 4th / Loser 6th
             
              
              
           
6 Odessa 71
#18
Mar. 2, 10:30am
2 Muckleshoot Tribal School 61
Loser Out
  
13 Concordia Christian Academy 57
#8 Pullman HS
Feb. 24, 4:00pm
12 Garfield-Palouse 55
Winner to #11 / Loser Out
             
              
              
              
              
               
Note: This is not an official WIAA State Bracket.
For official WIAA State Brackets, visit the WIAA tournament page.
Team Awards
First Place
Sunnyside Christian
Second Place
Almira-Coulee-Hartline
Third Place
Pomeroy
Fourth Place
Odessa
Fifth Place
Yakama Tribal
Sixth Place
Tacoma Baptist
  Revised: 3/4/18 12:08 AM by Ted House
Scored Game #23

Director:
 
hit counter
Copyright 2007-2009 WashingtonPrepAthletics.com | Contact