WPA Logo
WPA Network  
 
 
  • Sumner
  • Inglemoor
  • Union
  • Lake Stevens
  • Eastlake
  • Auburn Riverside
  • Glacier Peak
  • Puyallup
  • Curtis
  • Eastmont
  • Bellarmine
  • Wenatchee
  • Enumclaw
  • Olympia
  • Mead
  • Gonzaga Preparatory School
2019 WIAA 4A State Girls Soccer
SHARE

2019 WIAA

4A State Girls Soccer

Sparks Stadium, Puyallup
Mon, Nov 11 - Sat, Nov 23

Note: This is not an official WIAA State Bracket.
For official WIAA State Brackets, visit the WIAA tournament page.

Bracketologist

Ted House
WPA Network

Webmaster

Mark Martin
WPA Network

Admissions

Adult/Student/Senior Prices

1st & 2nd Rounds
$10/7/7

All Day
Semifinals & Finals
$11/8/8

All Tournament Semifinals & Finals
$20/14/14

Seniors:
Age 62 and over.
Student:
Children age 5-11 and students age 12 and over with a valid high school or middle school ASB card. Pictures of ASB cards on cell phones will not be accepted.
Children under the age of 5 are admitted free.
Tickets are valid only for the site/event for which they are purchased.

Tournament Seeding

1D3/4 #5Sumner
2D1/2 #1Inglemoor
3D3/4 #4Union
4D1/2 #3Lake Stevens
5D1/2 #4Eastlake
6D3/4 #1Auburn Riverside
7D1/2 #2Glacier Peak
8D3/4 #2Puyallup
9D3/4 #7Curtis
10D6 #1Eastmont
11D3/4 #6Bellarmine
12D6 #2Wenatchee
13D3/4 #8Enumclaw
14D3/4 #3Olympia
15D8 #2Mead
16D8 #1Gonzaga Preparatory School
Mon, Nov 11 - Sat, Nov 23
Sparks Stadium, Puyallup
First Round
Nov. 11-13
  
Quarterfinals
Nov. 14-16
  
Semifinals
November 22
  
Championship
November 23
 
#1 Lake Stevens 0
Union 1
         
         
  
#9 Union 0
Inglemoor 1
      
#2 Bellarmine Prep 1
Inglemoor 2
        
        
     
#13 Inglemoor 0
Auburn Riversid 2
   
#3 Eastlake 3
Olympia 4
        
        
  
#10 Olympia 0
Auburn Riversid 1
      
#4 Enumclaw 0
Auburn Riversid 1
        
        
        
#16 Auburn Riversid 1
Puyallup 2
#5 Curtis 1
Puyallup 2
        
        
  
#11 Puyallup 2
Sumner 1
      
#6 Sumner 2
Glacier Peak 1
        
        
     
#14 Puyallup 1
Gonzaga Prep 0
   
#7 Wenatchee 1
Gonzaga Prep 3
        
        
  
#12 Gonzaga Prep 1
Mead 0
     
#15 Inglemoor 1
Gonzaga Prep 2
#8 Mead 2
Eastmont 1
       
       
         

Hover mouse over game box for more game deteails

Team Awards

Champion
Winner Game 16
Second Place
Loser Game 16
Third Place
Winner Game 15
Fourth Place
Loser Game 15
Mon, Nov 11 - Sat, Nov 23
Sparks Stadium, Puyallup
First Round
Nov. 11-13
  
Quarterfinals
Nov. 14-16
  
Semifinals
November 22
  
Championship
November 23
 
#1 Lake Stevens 0
Union 1
         
         
  
#9 Union 0
Inglemoor 1
      
#2 Bellarmine Prep 1
Inglemoor 2
        
        
     
#13 Inglemoor 0
Auburn Riversid 2
   
#3 Eastlake 3
Olympia 4
        
        
  
#10 Olympia 0
Auburn Riversid 1
      
#4 Enumclaw 0
Auburn Riversid 1
        
        
        
#16 Auburn Riversid 1
Puyallup 2
#5 Curtis 1
Puyallup 2
        
        
  
#11 Puyallup 2
Sumner 1
      
#6 Sumner 2
Glacier Peak 1
        
        
     
#14 Puyallup 1
Gonzaga Prep 0
   
#7 Wenatchee 1
Gonzaga Prep 3
        
        
  
#12 Gonzaga Prep 1
Mead 0
     
#15 Inglemoor 1
Gonzaga Prep 2
#8 Mead 2
Eastmont 1
       
       
         
Tap game box for more game details

Team Awards

Champion
Winner Game 16
Second Place
Loser Game 16
Third Place
Winner Game 15
Fourth Place
Loser Game 15
 
Tuesday, November 12, 2019
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#7 5:30 PM
Gonzaga Preparatory School
Wenatchee 1
@Gonzaga Prep 3
Gonzaga Prep to #12 Out
#3 6:00 PM
Ingersoll Stadium
Eastlake 3
@Olympia 4
Olympia to #10 Out
 
Wednesday, November 13, 2019
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#6 6:00 PM
Glacier Peak HS
Sumner 2
@Glacier Peak 1
Sumner to #11 Out
#2 6:00 PM
Pop Keeney Stadium
Bellarmine Prep 1
@Inglemoor 2
Inglemoor to #9 Out
#4 6:00 PM
Auburn Memorial Stadium
Enumclaw 0
@Auburn Riverside 1
Auburn Riverside to #10 Out
#1 6:00 PM
McKenzie Stadium
Lake Stevens 0
@Union 1
Union to #9 Out
#8 6:00 PM
Eastmont HS Soccer Field
Mead 2
@Eastmont 1
Mead to #12 Out
#5 7:00 PM
Sparks Stadium
Curtis 1
@Puyallup 2
Puyallup to #11 Out
 
Friday, November 15, 2019
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#12 4:00 PM
Joe Albi Stadium
Gonzaga Prep 1
@Mead 0
Gonzaga Prep to #14 Out
 
Saturday, November 16, 2019
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#9 1:00 PM
Pop Keeney Stadium
Union 0
@Inglemoor 1
Inglemoor to #13 Out
#10 2:00 PM
Auburn Memorial Stadium
Olympia 0
@Auburn Riverside 1
Auburn Riverside to #13 Out
#11 7:30 PM
TBD
Puyallup 2
@Sumner 1
Puyallup to #14 Out
 
Friday, November 22, 2019
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#13 6:00 PM
Sparks Stadium
Inglemoor 0
@Auburn Riverside 2
Auburn Riverside to #16 Inglemoor to #15
#14 8:00 PM
Sparks Stadium
Puyallup 1
@Gonzaga Prep 0
Puyallup to #16 Gonzaga Prep to #15
 
Saturday, November 23, 2019
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#15 12:00 PM
Sparks Stadium
Inglemoor 1
@Gonzaga Prep 2
Third Place Fourth Place
#16 4:00 PM
Sparks Stadium
Auburn Riverside 1
@Puyallup 2
Champion Second Place